Marknadsföring med (mobil) videos

Marknadsföring med (mobil) videos

Video är idag avgörande för att nå ut, bygga varumärke och driva försäljning på sociala medier. Den här kursen lär dig grunderna i mobilfilmning, redigering och hur du skapar effektiva videos för kanaler som LinkedIn, Instagram och TikTok.

Det räcker inte längre med bild+text-inlägg på sociala medier, om man inte kommunicera med videos så ligger man steget efter när det gäller marknadsföring, varumärkesbyggande och försäljning.

Därför är det viktigt att man kan skapa videos, hanterar mobil filmteknik och förstå hur man använder olika videos på sociala medier.

Den här kursen riktar sig till dig som vill komma igång och utveckla din närvaro på sociala medier med videos. Den visar på ett pedagogiskt och inspirerande sätt vad ni ska tänka på, varför och när ska ni använda er av mobilfilm, hur redigeringsapparna fungerar, vilka tekniska hjälpmedel som finns, praktiska AI-funktioner samt hur man bör tänka när man gör videos för kanaler som t ex LinkedIn, Facebook, Instagram och Tiktok.

Förmiddagen består av teori, på eftermiddagen är det workshop, ett kul, lärorikt och "teambuildande" inslag där alla gör en film efter given instruktion. Detta är kursen ni kommer att prata om lång tid framöver och direkt efter kursen är ni redo att göra egna ”social videos”.

AGENDA

8:00-8:30       Samling, kaffe.

8:30-10:00      Social video: Marknadsföring, strategi, fakta, mm.

Pre-Produktion: Planera din film, idé, manus, storyboard, dramaturgi, mm.

10:00-10:15   Frukostfika

10:15-12:00   Produktion: Filma med mobilen, teknik, bild, ljud, ljus, mm.

Post-Produktion: Redigering/ genomgång i appar (AI, text, effekter, musik, mm).

12:00-12:45   Lunch

12:45-15:00    Workshop: filma och klipp egen film enligt given instruktion och handledning.

Kaffe och fika

15:00-16:00    Filmvisning, genomgång och feedback på filmerna samt (Karl)Oscars-utdelning.

16:00-16:30    Avslut, utvärdering, Q&A, mm

Ta med mobiltelefon eller padda, mobilladdare och headset eller airpods.

UTBILDARE   Kalle Rosensköld, filmare, kommunikatör och utbildare.

Kalle har över 15 års erfarenhet av film, tv och video, 25 års erfarenhet av kompetensförsörjning och 15 års erfarenhet av näringsliv, företagande & försäljning. Han lever som han lär, gör ca 300 videos per år och har totalt 320 000 följare på TikTok.

Läs våra avbokningsregler här.

Läs om hur vi hanterar personuppgifter här.

Har du frågor? Kontakta oss!

Johanna Stålhammar

johanna.stalhammar@nuvab.se
076 301 19 90

Johanna Stålhammar