Samarbete mellan skola och arbetsliv

Kom och träffa era framtida medarbetare - våra fantastiska elever på högstadieskolorna i Vetlanda kommun.

Samarbete mellan skola och arbetsliv

Då förra terminens besök blev mycket uppskattade vill vi fortsätta utveckla samarbetet mellan skola och arbetsliv för att bredda kunskapen om vilka företag det finns och vad man kan jobba med i elevernas närområde. Vi välkomnar alla branscher! 

Vi ser att en del företag har utmaningar att erbjuda våra elever en praoplats. Prao är fortsatt en väldigt viktig del, men för att ge fler elever möjlighet att få en inblick i era företag erbjuder vi nu er att komma och berätta om er verksamhet ute på våra grundskolor åk 7 – 9. 

Ett långsiktigt mål med besöken är att eleverna får perspektivvidgning kring vilka yrken som finns. Ni som företag får möjlighet att genom direktkontakt med elever lyfta fram just ert företag - för framtida kompetensförsörjning. 

Ni får möjlighet att stå i våra uppehållsrum och där få kontakt med både elever och lärare för att informera, inspirera och lyfta fram de yrkesroller som finns hos er.

Ta gärna med verktyg, bilder/filmer, material och prova-på-saker som eleverna får ta del av.

Datum:

Datumen är preliminära och går att justera med vad som passar ert företag.

Tiden som är tänkt är ca kl.9.00-13.00.

Skolan bjuder på lunch för er som besöker.

Hör av er till studie- och yrkesvägledaren på skolan för att boka ert besök. I samband med det får ni ytterligare information.

Landsbro skola: 
Onsdag 26 mars
Onsdag 30 april
Onsdag 28 maj

Annika Liljeqvist, Landsbro skola
annika.liljeqvist@vetlanda.se
0383-578 58

Witalaskolan:
Tisdag 1 april
Tisdag 6 maj
Tisdag 27 maj

Kaj Alpliden och Emelie Yngvesson, Witalaskolan
kaj.alpliden@vetlanda.se
0383-97533

emelie.yngvesson@vetlanda.se
0383-9750